Poland Bike Forum

Pełna wersja: Długosiodło/Opis trasy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Fan 10km

Mini 34km/245m
Max 68km/585m
 
Start i meta oraz cale kolarskie miasteczko zlokalizowane w samym centrum Długosiodła przy ul. Kościuszki pomiędzy pięknie zrewitalizowanym Parkiem a nowo wybudowanym basenem (przy tej pogodzie jest spora szansa na otwarcie, a tym samym zażycie odświeżającej kąpieli po wyścigu).
Zasadnicza część trasy biegnie przez Puszczę Białą, a zatem dominować będą leśne dróżki, szerokie dukty przez puszczę i czasem ścieżki po igliwiu. Od czasu do czasu szutrowe drogi polne. Asfaltów niewiele. Krótki odcinek przedwojennego bruku dla urozmaicenia między dwoma sekcjami pagórków. Niewiele trawiastych odcinków. Piasek też może się trafić w kilku miejscach, ale to chyba żadna niespodzianka przy obecnych warunkach pogodowych..

Asfalt wraz z betonówką to pierwszy kilometr od startu i niemal 2 finiszowe kilometry po uliczkach a później kilka krótkich odcinków na 8km i 16 km na rundzie Mini oraz 43km i 49km na drugiej rundzie (Max). W pozostałych miejscach lokalne szosy są tylko przecinane.
Trasa pofałdowana. Dominują długie łagodne podjazdy, których czasem nawet nie widać, ale za to czuć jakby coś trzymało. Tu należy nastawić się raczej na szybką, wytrzymałościową jazdę, gdzie taktyka złapania odpowiedniego koła może przynieść duże korzyści. 
Nie zabraknie oczywiście miejsc gdzie kolarze będą mogli sprawdzić umiejętności techniczne, ale będzie ich proporcjonalnie sporo więcej na długim dystansie.
 
Od startu przez pierwsze 8 km szeroko, cały czas wzdłuż ściany lasu i lekko wznosząca tendencja. Od Leśniczówki Małaszek zaczyna się prawdziwa puszcza, gdzie nie zabraknie cienia i ochłody. Tak będzie do 16km, gdzie peleton wyjedzie na otwartą przestrzeń w miejscowości Pecyna. Tam będzie zlokalizowany bufet (na drugiej rundzie 48km) i po chwili zawodnicy ponownie znikną w leśnych ostępach. Od 17km przez niemal 6km interwałowa jazda przez Dziewicze Górki aż do opłotków Długosiodła, a po drodze brukowy odcinek trasy.
Kolejne 6km to znów jazda leśnymi dróżkami wzdłuż pięknego pejzażowego niebieskiego szlaku.
Na 29km rozjazd: Max jedzie na drugą rundę, a Mini w stronę mety.
Na ostatnie 5km składa się prawie 2km żwirową ścieżką rowerową, później stromy podjazd pod liniami i kolejny odcinek przez las, a końcowe 2km to klasyczny finisz ulicami miasteczka (emocje gwarantowane).
 
Druga runda po ok. 2,5km za rozjazdem odbija na coś w rodzaju by-pass’u. Przez ponad 10km będzie do pokonania dość wymagająca sekcja pagórków. Najpierw meandry wzdłuż skarpy nad torowiskiem aż do miejscowości (nomen-omen) Góry, a następnie zwrot w kierunku wschodnim i po 2km nieco spokojniejszej trasy znowu konkretny interwal aż do m. Stare Suski.
Od 40 do 42 km to singiel po bardzo konkretnych pagórkach. Później spokojnie duktami, szutrem, czasem asfaltem (ale teren nie jest całkiem płaski) i powrót do rundy Mini.
Reszta trasy (od 44 do 68km) identycznie jak na krótkim dystansie.

Zalecane ogumienie:
- dla dobrych technicznie zawodników w zupełności wystarczą semi-slick
- dla początkujących lepsze będą uniwersalne
- ciśnienie w zakresie najwyżej średnim

PARKING – w bezpośrednim sąsiedztwie miasteczka PB ogromny betonowy plac, który normalnie służy za targowisko, nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem miejsca.

Zapraszam na kawał dobrego ścigania w Puszczy Białej – tutaj nasze tradycyjne hasło brzmi:
„W Długosiodle długo w siodle” Wink
Połamania szprych!