Podczas jazdy na rowerze w zmiennych warunkach pogodowych, nasz rower narażony jest na liczne zabrudzenia. O ile jeżdżąc okazjonalnie na rowerze po mieście, nie będziemy większej uwagi przykuwać do jego wyglądu, to w przypadku częstych wycieczek i pokonywania długich dystansów od czystości napędu zależy jego sprawność i niezawodność. Jednym z elementów, który wymaga regularnego czyszczenia, jest korba rowerowa.
Jak wyczyścić korbę rowerową?
Korba Shimano wymaga regularnego czyszczenia w celu zachowania jej sprawności. Nie ma tutaj większego znaczenia, jakiego typu korbę rowerową posiadamy w swoim rowerze. Korba Shimano deore będzie potrzebowała takiego samego wkładu pracy w jej czyszczenie jak korba Shimano acera.
Korba rowerowa może być czyszczona bezpośrednio na rowerze, bez konieczności jej demontażu. To rozwiązanie skróci czas czyszczenia, natomiast jest to metoda, która nie pozwala na dokładne jej wyczyszczenie. Dużo lepszym pomysłem jest demontaż korby rowerowej z roweru i czyszczenie jej w pojedynkę. Korba Shimano zdecydowanie wymaga jej demontażu w celu jej dokładnego czyszczenia. Aby tego dokonać, należy zdjąć łańcuch i odkręcić korbę od osi supportu. Po zdjęciu korby należy ułożyć ją na twardym podłożu. Do czyszczenia najlepiej użyć ścierki moczonej w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń.
Aby pozbyć się trudniejszych zabrudzeń warto użyć nafty i małej szczoteczki. Szczotka pomoże w dotarciu do trudno dostępnych miejsc. Nafta pomaga w usunięciu trudniejszych zabrudzeń, których nie uda się usunąć wodą z płynem do naczyń. Taki efekt uzyskamy również z pomocą markowych środków odtłuszczających. Należy pamiętać o pozostawieniu korby na jakiś czas po czyszczeniu, aby mogła ona całkowicie wyschnąć, co zapobiegnie powstawaniu korozji.
Czego nie robić podczas czyszczenia?
Podczas czyszczenia należy pamiętać, aby przede wszystkim nie umieszczać całej korby rowerowej w wodzie oraz do czyszczenia nie używać żadnych myjek wysokociśnieniowych, które pod wpływem wysokiego ciśnienia mogą wypłukać smar z wkładu supportowego. Taka myjka może również z dużym prawdopodobieństwem wtłoczyć brud bezpośrednio do mufy i piast. Natomiast zanurzanie korby bezpośrednio w wodzie może spowodować, dostanie się wody do wnętrza rur w ramie, co w konsekwencji może spowodować korozję.