Jak dobrać rower do wzrostu?

0
1343

Dla każdego, kto jest entuzjastą jazdy na rowerze zakup nowego jednośladu do ważne wydarzenie. Niejednokrotnie już kilka miesięcy wcześniej analizujemy fora internetowe, opisy producentów i zastanawiamy się nad rodzajem wymarzonego roweru. Dla jednych kryterium są tylko i wyłącznie dane techniczne roweru, dla innych wybór jest zdefiniowany przez przedział cenowy. Niezależnie od tego jak jest w naszym przypadku, końcowym etapem wyboru jednośladu jest odpowiednie dobranie jego rozmiaru do naszego wzrostu. Te same kwestie pojawiają się, gdy chcemy wybrać odpowiedni rower dla dziecka.

Co się dzieje, kiedy źle dobierzemy wielkość roweru? Będziemy się szybciej męczyć, jazda będzie nieefektywna i będzie nam trudniej zapanować nad rowerem. Zdecydowanie warto tego uniknąć, jeżeli chcemy się w pełni cieszyć jazdą. Oczywiście wcześniej wspomniane rzeczy są tak samo ważne gdy zastanawiamy się jak dobrać rower do wzrostu dziecka. Najłatwiej jest oczywiście posadzić naszą pociechę na rowerze, który bierzemy pod uwagę i zobaczyć jak sobie na nim radzi. W taki przypadku musimy być bardzo dociekliwi i szczegółowo pytać o wszystko – czy dosięga nogami do podłogi, jak czuje kierownicę, czy siodełko jest wygodne itd. Obserwuj też swoje dziecko jak wsiada i zsiada z roweru.

Czy jest możliwe odpowiednio dobrać rozmiar ramy bez „przymierzania” roweru, a więc opierając się tylko na zmierzeniu swoich wymiarów i dobraniu rozmiaru z tabelki podanej przez producenta? Tak, jednak nie w przypadku każdego rodzaju roweru. Nie polecamy tego, jeśli pod uwagę brany jest droższy rower szosowy lub wyczynowy MTB. Tutaj bardzo ważna jest wydajność pedałowania i wygoda, więc nawet jeden centymetr różnicy w długości górnej ramy może wpłynąć na komfort jazdy.

Wracając do dobierania ramy na podstawie suchych danych liczbowych – w Internecie istnieje wiele kalkulatorów wielkości ram rowerowych, które umożliwiają dobrać wzrost do rozmiaru roweru, pokazują też jak dobrać rower do wzrostu dziecka. Są bardziej lub mniej rozbudowane. W takich najbardziej podstawowych wystarczy, że podamy długość nogi (od pachwiny udowej do podłogi). Bardziej rozbudowane kalkulatory wymagają podania długości rąk, nóg, długości goleni i umiejscowienia obojczyka. Należy też podać typ roweru, ponieważ mają one różne geometrie ram. W przypadku rowerów dziecięcych to, co się bardziej liczy, to wysokość dziecka a nie jego wiek. Każdy przecież dorasta w innym tempie. Chcemy tu zaznaczyć, że wzrost dziecka a rower, który wybierzemy, jest bardzo ważną kwestią. Nie można zakładać, że dziecko dorośnie do zbyt dużego roweru, ponieważ jazda na źle dopasowanym jednośladzie nie daje przyjemności i jedyne co osiągniemy to zniechęcenie naszej latorośli do jazdy na rowerze. Z pewnością będzie to efekt odwrotny do zamierzonego.

Jeśli nie ufamy kalkulatorom internetowym, możemy sami wyliczyć rozmiar ramy rowerowej, który będzie dla nas optymalny. Wymiary ram rowerowych z reguły są podawane w calach lub centymetrach. Rowery górskie najczęściej są klasyfikowane w jednostkach angielskich czyli calach, a pozostałe rodzaje jednośladów w cm. Zdarza się też, że do określenia rozmiaru roweru producent używa rozmiarówki stricte odzieżowej – S, M, L itp. Gdy tak się zdarza, zazwyczaj dołączona jest też tabela przedziałów wzrostu rowerzysty dopasowana do poszczególnych liter oznaczających dany rozmiar. Aby przekonwertować centymetry na cale, powinniśmy podzielić ich liczbę przez 2,54.

Statystycznie kobiety mają dłuższe nogi i krótszy tułów od mężczyzn. Jakiś czas temu jedynymi dostępnymi rowerami dla kobiet były tzw. damki, czyli rowery trekkingowe o obniżonej górnej rurze. Obecnie wybór jest już większy i producenci wprowadzili osobne linie rowerów dla kobiet, specjalnie dostosowane do damskiej anatomii, co charakteryzuje się na przykład siodełkami anatomicznie lepiej dopasowanymi do budowy kobiecej miednicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj