Jaki rozmiar ramy do roweru?

0
1081

Źle dobrany rozmiar ramy roweru to problem wielu rowerzystów jeżdżących po ulicach. Rozmiar ramy to najistotniejszy parametr, który powinniśmy rozważyć, planując zakup nowego roweru. To właśnie od tego parametru zależy, jak komfortowo będzie się nam jeździło.

Odpowiednio dobrany rozmiar ramy będzie skutkował komfortową jazdą oraz szybkością, z jaką będziemy się poruszać. Dobrze dobrany rozmiar ramy zapewni nam również bezpieczeństwo. Natomiast jeżeli rama naszego roweru będzie zbyt mała lub zbyt duża spowoduje to frustrację i całkowite zniechęcenie do jazdy na takim rowerze. Z niewłaściwego dopasowania rozmiaru ramy może wynikać szereg niedogodności. Posiadanie złego rozmiaru ramy może spowodować nieefektywną jazdę, bardzo szybkie zmęczenie mięśni, a także powodować złą postawę, co w konsekwencji może nawet doprowadzić do wad kręgosłupa. Zatem jaką ramę do roweru wybrać? Postaram się w tym artykule rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jak dobrać właściwy rozmiar ramy rowerowej?

Rama to część, która jest najbardziej indywidualna ze wszystkich części rowerowych. W bardzo wielu przypadkach jej rozmiar jest bardzo często pomijany, a rower kupowany jest na oko. Warto zatem poświęcić trochę czasu, aby dobrać jak najlepszy rozmiar. Pozwoli to na uniknięcie przykrych niespodzianek i wydatków w przyszłości. Jeżeli wybierzemy rower, który odpowiada naszym preferencją, w pierwszej kolejności należy zorientować się, jakie rama roweru wymiary posiada. Chodzi o to, aby dowiedzieć się, w jakich rozmiarach dany rower występuje. Dzięki temu będziemy mogli dobrać odpowiedni dla nas rozmiar.

Rozmiary ram ustalane są poprzez pomiar długości odcinka łączącego koniec rury podsiodłowej, ze środkiem osi suportu gdzie zamontowany jest wkład suportu oraz korba. Wielkość ramy może być opisana w postaci rozmiarów takich jak S, M, L, XL tak jak to jest w przypadku rowerów Kross lub numerycznie, taką numerację posiadają rowery Haibike. Wówczas numer ten odpowiada długości rury podsiodłowej, która opisana jest powyżej. Rama roweru powinna być dobrana do wzrostu rowerzysty oraz do danego typu roweru. Typ roweru ma tutaj bardzo duże znaczenie, ponieważ rozmiar ramy inaczej będzie wyglądał w rowerze górskim, a zupełnie inne odzwierciedlenie będzie miał w rowerze miejskim.

Wysokość ramy, a wzrost jest tutaj kwestią bardzo indywidualną, ponieważ dla przykładu, często zawodowi kolarze górscy wybierają ramy dużo mniejsze, niż powinni oni sobie dobierać. Wynika to z faktu, że mniejszy rower jest znacznie zwrotniejszy w trudnym górskim terenie oraz dzięki temu jest lżejszy i łatwiej jest na takim rowerze pokonywać wszelkie trudności zastane w terenie. Jeżeli nie jesteśmy zawodowymi kolarzami, warto wówczas zastosować się do ogólno przyjętych zasad.

Podczas przymiarki roweru należy stanąć okrakiem nad rurą poziomą roweru. Jeżeli pomiędzy tą rurą a naszym kroczem znajduje się wolna przestrzeń w rozmiarze naszej pięści, wówczas można uznać, że rozmiar ramy jest odpowiedni. Jeżeli podczas przymiarki siedzimy naszym kroczem na tej rurze lub bardzo blisko niej, wówczas powinna być to dla nas informacja, że rama jest zbyt duża.  W następnym kroku warto usiąść na siodełku i zweryfikować, czy będziemy dosięgać do pedałów, jeżeli regulacja wysokości siodełka, będzie to umożliwiać, wówczas rama będzie odpowiednio dobrana. Jeżeli natomiast pomimo regulacji wysokości siodełka w dalszym ciągu dostęp naszych stóp do pedałów jest utrudniony, wówczas należy zastanowić się nad zmianą rozmiaru ramy na inny. Należy pamiętać, że w odpowiednio dobranej wielkości ramy, nasze nogi powinny spoczywać na pedałach swobodnie, będąc prawie wyprostowane. W takiej ramie powinniśmy mieć również łatwy dostęp do kierownicy oraz móc swobodnie wsiąść i zsiąść z roweru. Podczas doboru wielkości ramy warto również posiłkować się tabelami rozmiarów udostępnianymi przez producentów rowerowych, które z łatwością można odnaleźć w internecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj