Kierownica rowerowa prosta czy gięta?

0
1437
fast dynamic bicycle in the woods

Jeżeli stoisz przed wyborem kierownicy i zadajesz sobie pytanie, czy ma to być kierownica prosta, czy gięta musisz wiedzieć, że wybór zależy od przeznaczenia Twojego roweru. Wybór czasami może być trudny, natomiast sprawa w tym wypadku jest prosta i właśnie teraz postaram się to prosto wytłumaczyć. Dartmoor to firma, która posiada w swoim asortymencie ciekawe modele kierownic, które powinny sprostać wymaganiom każdego kolarza.

Dobór kierownicy prostej

Kierownicę wybieramy zgodnie z przeznaczeniem roweru. Kierownica prosta będzie odpowiedniejsza w przypadku jazdy typowo MTB sportowej lub semisportowej. Prosta i szersza kierownica zdecydowanie ułatwia sterowanie rowerem, natomiast równocześnie powoduje wystawianie łokci w nienaturalny sposób na zewnątrz, co po pewnym czasie staje się niewygodne. Ponadto kierownica prosta o odpowiednio dobranej szerokości pozwala na przyjęcie podczas jazdy aerodynamicznej pozycji. Kierownica taka jest również wyraźnie lżejsza, niż to ma miejsce w przypadku kierownic giętych.

Kierownica gięta w praktyce

Kierownica gięta charakteryzuje się widocznym na pierwszy rzut oka wygięciem, można śmiało określić je jako głębokość, która pozwala na stosowanie zupełnie innego rodzaju mostków o dużo mniejszym kącie wzniosu, czyli zupełnie inaczej niż to wygląda w kierownicy prostej. Taka kierownica będzie odpowiedniejszym wyborem w przypadku jazdy downhillowej oraz enduro. Kierownica dartmoor posiada dużo więcej wyraźniejszych kątów wygięcia, co powoduje również dużo większe możliwości regulacyjne, które nie są dostępne w prostych kierownicach. Kierownice gięte są natomiast z powodu użytych kątów z reguły cięższe. Jest to podyktowane koniecznością użycia większej ilości materiału w tych miejscach, aby kierownica była wytrzymała. W przypadku wagi kierownic giętych wykonanych z kompozytu waga ta może być zbliżona do kierownic prostych. Kierownica dartmoor, która jest gięta i węższa pozwala bardziej naturalnie ułożyć nasze nadgarstki, a tym samym rozluźnić ręce aż do obręczy barkowej. Natomiast w taki przypadku nieco trudniej się manewruje rowerem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj