Przegląd grup części Sram

0
1377

Sram to amerykański producent, części rowerowych poczynając od przerzutek i mechanizmów korbowych, idąc przez łańcuchy kasety, kończąc na hamulcach rowerowych. To główny marki Shimano, cechy charakterystyczne marki Sram to wyjątkowo niska waga przy innowacyjnej i bardzo precyzyjnej konstrukcji. Producent stosuje własne opatentowane technologie do produkcji całych grup osprzętu. Jedną z najsłynniejszych technologii, która jest najdłużej na rynku od tego producenta są obrotowe manetki typu grip-shift.

Dodatkowo Sram był liderem w pionierskim opracowaniu grup osprzętu wyposażonych w jednoblatowe mechanizmy korbowe, w pierwsze fazie produkcji były to grupy X1, X01 oraz grupa XX1. Aktualnie Sram wprowadził jako pierwszy 12-biegowy napęd, który okazał się być wielkim sukcesem w kategorii rowerów MTB. W dalszej części tego artykułu poznamy wszystkie grupy części Sram pojawiły się na rynku.

Grupa X3/X4

Jedną z pierwszy grup jaką możemy wymienić jest X3 oraz X4 co ciekawe nie są to pełne grupy lecz w ich asortymencie możemy odszukać 7, 8 a nawet 9-biegowe napędy do całości możemy skompletować części takie jak mechanizm korbowy, łańcuch oraz kaseta. Jest to najtańsza kategoria komponentów SRAM.

Grupa X5

Kolejną pełną grupą jest X5 tutaj bez problemu możemy dobrać pełną grupę osprzętu z mechanizmem korbowym trzy i dwublatowym. To grupa bardzo atrakcyjna cenowo w systemie 10-biegowym.

Grupa X7

Kolejna grupa w hierarchii oferuje poza lżejszymi komponentami już sporo przydatnych rozwiązań. Grupa X7, to nadal bardzo dobra cena, dodatkowo oferuje już sprzęgło w tylnej przerzutce. Grupa jest dziesięciobiegowa, a mechanizm korbowy dostępny jest w opcjach dwu i trzyblatowej. W ofercie SRAM znajdziemy również tanie piasty oznaczone jako X7.

Grupa X9

Grupa X9 w hierarchii SRAM to porównywalna grupa z Shimano SLX. Istniała na rynku jako jedna z czołowych grup tego producenta. Grupa X9 charakteryzuje się niższą wagą w w stosunku do X7. SRAM X9 to trwały, niezawodny i występujący w wielu konfiguracjach osprzęt, z którym górska jazda przestaje być wyzwaniem.

Grupa X0

X0 to najwyższa grupa osprzętu dostępnego z trzyblatowym mechanizmem korbowym. Trwałość konstrukcji, waga oraz precyzja działania stawiają X0 na naprawdę wysokim poziomie. Konkurencyjnie stawiana między Shimano DEORE XT i XTR. Grupa mimo wielu lat występuje nadal wyłącznie w systemie 10-biegowym.

Grupa XX

To zdecydowany następca wyścigowej grupy X0 zaprojektowany z myślą o jak największej redukcji wagi oraz innowacyjnej konstrukcji, która doskonale sprawdza się w wyścigach XC.  Grupa charakteryzuje się nowymi materiałami zastosowanym w konstrukcji tytan i karbon, diametralnie zmniejszyły wagę ale również podskoczyły w cenie względem poprzednika. Grupa występuję w systemie 11-biegowym jako XX1 oraz 12-biegowym jako Eagle XX1.

To krótkie podsumowanie grup części SRAM może pozwolić nam dobrać bardziej dopasowany sprzęt do naszych wymagań, to zdecydowanie dobry wybór niezależnie od tego, którą z grup wybierzemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj