Jazda rowerem po chodniku.

0
1023

Każdego roku, kiedy zbliża się wiosna, na naszych ulicach pojawia się coraz więcej rowerzystów. Wielu z nich wsiada na rower po raz pierwszy po bardzo długiej nieobecności na dwóch kółkach. Także z roku na rok wielu z rowerzystów wraz z nowym sezonem zastanawia się, czy wolno mu jechać rowerem po chodniku, a jeśli tak to kiedy. W wielu przypadkach jazda ruchliwą ulicą pełną samochodów i tirów skłania do zjechania w bok i dalsze poruszanie się chodnikiem, który zapewni spokojną jazdę.

O ile w przypadku najmłodszych jazda po chodniku nie budzi większych zastrzeżeń, to w przypadku dorosłych jazda po chodniku bywa bardzo często krytykowana nie tylko przez pieszych, ale również przez bardziej doświadczonych kolarzy. Z roku na rok przybywa ścieżek rowerowych, które są najodpowiedniejszym miejscem do poruszania się rowerem. Wraz ze wzrostem ilości ścieżek rowerowych wzrasta również liczba rowerzystów. Powoduje to, że ścieżki, ulice i chodniki są coraz bardziej zatłoczone. Rowery na chodniku to zmora pieszych. Jeżeli Ty również zastanawiasz się, czy można jeździć rowerem po chodniku, sprawdź dalszą część tego artykułu.

Jazda po chodniku, a prawo.

Ogólnie rzecz biorąc, zgodnie z artykułem 26 Prawa o Ruchu Drogowym rowerem jeździć po chodniku nie wolno. Od tej zasady istnieją natomiast trzy wyjątki, które pozwalają na jazdę po chodniku rowerem. Rowerzysta może jechać po chodniku gdy:

1. jedzie z dzieckiem do lat dziesięciu lub

2. podczas złej pogody (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) lub

3. są spełnione jednocześnie trzy warunki:

  • chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości,
  • ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym),
  • brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.

Właśnie ten drugi i trzeci punkt interesuje nas najbardziej, ponieważ dzięki niemu w szczególnych przypadkach jazda chodnikiem jest dozwolona. W związku z tymi punktami należy zapamiętać, że rowerzysta może poruszać się po chodniku, jeżeli zaistnieją ku temu powodu. Należy wziąć pod uwagę również fakt, że ocena obecności złej pogody jest subiektywna i w każdym przypadku może zostać inaczej oceniona, właśnie dlatego w każdym przypadku, jeżeli nawierzchnia jest śliska, wieje duży wiatr, pada deszcz lub obecna jest mgła, to nie bójmy się korzystać wtedy z chodnika.

Należy również pamiętać, że w każdym przypadku kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest zobowiązany jechać powoli oraz zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Jazda rowerem po chodniku może być równie niebezpieczna, jak na ulicy, ponieważ znajdują się tutaj piesi i inni uczestnicy ruchu drogowego. Pamiętajmy również, aby pozostawiając rower na chodniku bez naszej opieki, umożliwić innym uczestnikom swobodne poruszanie się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj