W kolarstwie często spotykamy się z dziwnym nazewnictwem różnych części i elementów, z których składa się rower. Do tej kategorii z całą pewnością zaliczają się klamkomanetki. Co to takiego oraz do czego się ich używa? Na te pytania postaram się odpowiedzieć poniżej.
Klamkomanetki szosowe
Jak sama nazwa wskazuje, jest to połączenie dwóch elementów sprzętowych, które z reguły pojawiają się całkiem osobno, jako dwa odrębne urządzenia. Klamkomanetki jest to połączenie klamki hamulcowej z manetką służącą do zmiany biegów. Takie rozwiązanie stosowane jest głównie w rowerach szosowych. Klamkomanetki szosowe pozwalają na jednoczesną zmianę przełożeń oraz hamowania w jednym momencie bez odrywania rąk od kierownicy. Jest to szczególnie ważne w przypadku bardzo szybkiej jazdy szosowej, kiedy krótki czas reakcji w odpowiedzi na sytuację na drodze wymuszają konieczność niezwłocznej reakcji kolarza. W tego typu zastosowaniach klamkomanetka staje się niezbędnym wyposażeniem. W klamkomanetkach Shimano dostępna jest dźwignia pozwalająca na zrzucenie i wrzucenie łańcucha do góry wyłącznie poprzez przesuwanie klamki hamulcowej w odpowiednią stronę w bok. Różne marki klamkomanetek szosowych stosują różne typy rozwiązań zmiany przełożeń.
Klamkomanetki rowerowe
Klamkomanetki są również stosowane w rowerach górskich mtb oraz miejskich, natomiast jest to bardzo rzadko spotykane rozwiązanie. W przypadku klamkomanetki przeznaczonej dla potrzeb mtb hamowanie odbywa się tak samo, jak w przypadku standardowej klamki hamulcowej. Zmiana biegów również następuje za pomocą klamek dostępnych na obudowie klamkomanetki. Warto również wspomnieć, że tego typu rozwiązanie nie zdobyło wielkiej popularności i bardzo rzadko są stosowane w obecnych rowerach. Można je natomiast spotkać w przypadku tanich i budżetowych rowerów, gdyż ich cena jest niewygórowana.
Złożona budowa klamkomanetek
Bardzo ważną sprawą w przypadku klamkomanetek jest ich złożona budowa. Właśnie z tego względu klamkomanetki rowerowe narażone są na uszkodzenia wynikające z połączenia klamki hamulcowej i manetki zmiany przełożeń w jednej obudowie. O ile w przypadku klamkomanetek szosowych nie ma tego problemu, gdyż takie manetki są produkowane z bardzo dużą starannością, o tyle w przypadku klamkomanetek przeznaczonych do rowerów górskich, ich jakość wykonania i trwałość zwykle pozostawia wiele do życzenia.